"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Technikum Kolejowe powraca
[ 0000-00-00 ]
Decyzją Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 3 września 2013 roku postanowiono nadać uprawnienia szkoły publicznej z dniem rozpoczęcia działalności szkole o nazwie Technikum Kolejowe w Bydgoszczy. Szkoła jest wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez Miasto Bydgoszcz.
Czteroletnie Technikum Kolejowe w Bydgoszczy, pod patronatem studiów inżynierskich Bydgoskiej Szkoły Wyższej, kształcić będzie na kierunkach:
  • technik dróg i mostów kolejowych;
  • technik automatyk sterowania ruchem kolejowym;
  • technik transportu kolejowego;
  • technik elektroenergetyk transportu szynowego.
O reaktywacji Technikum Kolejowego mówi dla „Wolnej Drogi” Andrzej Poturalski, pracownik Bydgoskiej Szkoły Wyższej, odpowiedzialny za rekrutację do Technikum Kolejowego w Bydgoszczy.

Wykształcić kadry dla kolei
Niewspółmiernie dynamiczny rozwój transportu samochodowego, głównie, jako wynik lobbistycznego działania firm motoryzacyjnych, spowodował degradację transportu kolejowego.
Europejskie kraje zachodnie wspólnoty gospodarczej dostrzegły te anomalie na początku lat 90 i podjęły działania na rzecz rozwoju transportu kolejowego, głównie poprzez dostosowanie go do warunków gospodarki rynkowej w ramach krajów Unii.
Fakt, że Polska jest jednym z tych krajów, wymusza również i na nas działania na rzecz rozwoju transportu tym bardziej, że działania te są wspierane dużymi środkami finansowymi przeznaczonymi na infrastrukturę. Unia zakłada, że co najmniej 60% tych środków powinno być przeznaczone na transport kolejowy. Sporo pieniędzy unijnych trafi na tory. Trzeba jednak je odpowiednio wykorzystać.
Trzeba je tylko dobrze rozdysponować, aby nasza kolej była szybsza, bezpieczniejsza i niezawodna. W związku z tym pojawi się problem braku wykwalifikowanych kadr technicznych i inżynierskich, dlatego postanowiono reaktywować Technikum Kolejowe w Bydgoszczy.

Partner branżowy
PKP Polskie Linie Kolejowe SA zapewnia pomoc w realizacji zajęć, praktyk oraz udostępniania pomocy naukowych i nowoczesnego wyposażenia pracowni.
W tym celu został podpisane porozumienie pomiędzy Centrum Nauki i Szkolnictwa „Edukator” a PKP PLK SA w sprawie realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Polskie Linie Kolejowe SA zapewniają również stypendium najlepszym uczniom już po pierwszym semestrze nauki, a także po ukończeniu szkoły gwarantują zatrudnienie.

Technikum Kolejowe w Bydgoszczy
Czteroletnie Technikum Kolejowe w Bydgoszczy, pod patronatem studiów inżynierskich Bydgoskiej Szkoły Wyższej, kształcić będzie na kierunkach: technik dróg i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego. Zdobycie dyplomu technika kolei pozwoli na udokumentowanie wiedzy z tego zakresu oraz umiejętności zdobytych w praktyce.
W makroregionie obejmującym województwa kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie – Technikum Kolejowe w Bydgoszczy jest jedyną szkołą kształcącą w zawodach kolejowych.
Pierwsze zajęcia w technikum pragniemy rozpocząć we wrześniu br. w pomieszczeniach Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Obecnie trwa rekrutacja na poszczególne kierunki.

Oferta dla gimnazjalistów
Obecna oferta skierowana jest do gimnazjalistów klas III. Dodam, że będzie istniała możliwość kontynuacji nauki na studiach inżynierskich Bydgoskiej Szkoły Wyższej o specjalnościach kolejowych.
Jeżeli ma się osobiste predyspozycje do zawodów technicznych, do rozwiązywania trudnych zagadnień techniczno-ekonomicznych, do podejmowania decyzji, to oczywiście powinno się swoje plany zawodowe wiązać z kolejnictwem, tym bardziej, że oferuje ono bardzo szeroki wachlarz zagadnień - od dróg szynowych, poprzez systemy sterowania, do organizacji i prowadzenia ruchu. Zapraszam gimnazjalistów klas III.

Dziękuję absolwentom
Gdy w świat poszła informacja, że reaktywujemy w Bydgoszczy takie kierunki nauczania, odezwali się do nas absolwenci byłego Technikum Kolejowego, gratulując pomysłu i deklarując swoje wsparcie. To bardzo miły gest, za który bardzo dziękuję.
Odebraliśmy także sporo telefonów od osób pracujących na kolei, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i rozszerzyć umiejętności. Będą to mogli zrobić za rok.
Notował Aleksander Wiśniewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.