"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 29 marca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
 
37. Rocznica
[ 0000-00-00 ]
   Z całą pewnością można przyjąć, że program wrocławskich obchodów 37. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, to była oferta zarówno dla tych pamiętających lata 80-te XX wieku, jak i dla młodego pokolenia, które tamten czas zna z opowiadań dziadków, rodziców lub z lekcji historii.
   Uroczystości związane z tą znamienitą Rocznicą rozpoczęły się we Wrocławiu już 19 sierpnia Mszą Świętą odprawioną na górze Iglicznej koło Międzygórza, zaś w sobotę 26 sierpnia od specjalnego pokazu fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia, a zakończą 9 września „Biegiem Solidarności”.
Jednak większość spotkań rocznicowych odbyło się przy Centrum Historii Zajezdnia, które powstało na terenie legendarnej VII Zajezdni Autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej, w miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”.
   Niedzielne, w dniu 27 sierpnia, uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 10 na Cmentarzu Grabiszyńskim. Tu bowiem zostały złoże kwiaty na grobie Kazimierza Michalczyka, który zmarł po postrzeleniu go przez milicję podczas manifestacji w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli w dniu 31 sierpnia 1982 roku oraz na grobie Piotra Bednarza.
   Kolejnym punktem wrocławskich uroczystość była Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył abp Józef Kupny, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy, w kościele p.w. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy.
Homilię głosił ks. Artur Szela, kapelan Dolnośląskiej „Solidarności”, który nawiązując do Ewangelii, zwrócił uwagę na to, że Jezus chce, aby każdy z nas miał odwagę nie milczeć w sprawach istotnych, sprawach wiary i życia.
Ksiądz Szela przywołał też słowa św. Jana Pawła II: że Naród i Ojczyzna są rzeczywistością nie do zastąpienia. Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać.
Ks. Szela podkreślił, że wiele dróg prowadziło do „Solidarności”, jej kształt budowało wiele wątków. Pamiętajmy, celem podejmowanych reform jest człowiek i jego dobro. Bądźcie, jak Piotr - skałą i opoką. I wezwał do budowania wspólnoty i zasypywania podziałów w społeczeństwie.
Niedzielna Msza Św. zgromadziła ponad dwadzieścia pocztów sztandarowych z całego Regionu, także kolejarskich. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, liczni związkowcy i sympatycy „Solidarności”.
   Po Mszy jej uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Dolnośląskiej „Solidarności” przy ulic Grabiszyńskiej przy dawnej VII Zajezdni autobusowej, w miejscu w którym znajduje się Centrum Historii Zajezdnia.
   Uroczystości przy tablicy rozpoczął hymn, a po nim modlitwa abp Józef Kupnego. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, który powiedział między innymi: - Są w życiu narodu dni, które w jego historii zapisują się w sposób szczególny. Takim dniem jest 31 sierpnia 1980 roku. Dzisiaj spotykamy się w miejscu, gdzie rodziła się wrocławska „Solidarność” i gdzie jej duch jest ciągle obecny. Spotykamy się, aby złożyć hołd i wyrazić wdzięczność tym, którzy z „Solidarnością” przynieśli nam wolność.
Natomiast Kazimierz Kimso podkreślił w swoim wystąpieniu, że Związek wciąż będzie się upominał o prawa ludzi pracy. Wyraził nadzieję na likwidację w Polsce plagi umów śmieciowych. Pamiętamy o Porozumieniach Sierpniowych, bo to był początek bezkrwawej rewolucji i powstania NZSS „Solidarność”. Wtedy zachłysnęliśmy się wolnością i już nic, nawet stan wojenny, nie było w stanie nam jej odebrać.
Spotkamy się przy zajezdni, przy tym miejscu historycznym, do którego i w stanie wojennym przychodzili przedstawiciele „Solidarności” i składali kwiaty, i ta tradycja jest do dnia dzisiejszego. Myślę, że to jest ten moment najważniejszy z tych najważniejszych. Twarzą w twarz z kawałkiem naszej historii. I dodaje, że …organizatorom zależy, by rocznicę powstania „Solidarności” obchodzić rodzinnie, z przyjaciółmi i znajomymi.
Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień, tradycyjnie już delegacje złożyły pod tablicą wieńce i wiązanki kwiatów.
   Po zakończeniu uroczystości przy tablicy, organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na teren Centrum Historii na poczęstunek, podczas którego dzielono się wspomnieniami, wymieniano uwagi na temat aktualnych wydarzeń, umawiano się na kolejne spotkania rocznicowe, bo program obchodów 37. Rocznicy takie spotkania przewidywał, bo w dniu 31 sierpnia odbyło się otwarcie wystawy Janusza Wolniaka, pt. „Bojkot wyborów w 1985 roku” oraz panel dyskusyjny o działalności Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk w Klubie Muzyki i literatury przy placu Kościuszki.
   Kolejnymi punktami programu uroczystości rocznicowych były koncerty:
  • 1 września, Koncert wROCK for Freedom 2017 w wykonaniu: Organek, Riverside, Fisz, Emade, Tworzywo;
  • 2 września: Koncert wROCK for Reedom – Legendy rocka - Lech Janerka, Ten Years After, The Stones.
Tu warto przypomnieć, że pierwszy koncert odbył się w Zajezdni siedem lat temu, podczas którego wystąpili: Perfect, Dźem, Lech Janerka, i Strachy na Lachy. A w ogóle w Zajezdni występowali między innymi: Scorpions, Goran Bergovic, Sabaton i The Blues Brothers. Natomiast The Stones z Anglii, który wystąpił w tym roku, uważany jest za najlepszy na świecie band grający przeboje The Rolling Stones, a gwiazdą tegorocznego koncertu był też brytyjski zespół bluesowy Ten Years After.
Oba koncerty, co zrozumiałe, cieszyły się dużym powodzeniem młodych i nie tylko melomanów i miłośników muzyki rockowej.
   Uroczystości rocznicowe, jak już wspomniałem wyżej, zakończy „Bieg Solidarności” w dniu 9 maja.
   Uroczystości 37. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” odbyły się pod honorowym patronatem: Pawła Hreniaka - Wojewody Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego - Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Rafał Dutkiewicza - Prezydent Wrocławia.
Zygmunt Sobolewski
fot. Z.Sobolewski/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.