"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Erwina, Benedykt
 
Maszynista PKP Intercity uhonorowany za uratowanie dziecka
[ 0000-00-00 ]
Maszynista PKP Intercity został wyróżniony za swój bohaterski czyn w konkursie Urzędu Transportu Kolejowego „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Profesjonalizm oraz uwaga i spostrzegawczość pracownika kolei pozwoliły uniknąć tragicznego wypadku.

   Do zdarzenia doszło w kwietniu tego roku na dworcu w Częstochowie. Pięcioletni chłopiec podszedł zbyt blisko ruszającego właśnie pociągu i wpadł w szczelinę między peronem a pociągiem. Tragedii zapobiegła spostrzegawczość i refleks maszynisty, który momentalnie zahamował.
Pociąg zatrzymał się trzy sekundy po ruszeniu, pokonując jedynie metrowy odcinek. Po chwili udało się wyciągnąć chłopca. Na miejsce przyjechało pogotowie. Dzięki szybkiej reakcji maszynisty dziecku na szczęście nic się nie stało.
- Tuż przed startem pociągu widziałem w lusterku małego chłopca, który stał na peronie razem z mamą. Wyglądali jakby kogoś żegnali. Po chwili kierownik pociągu dał sygnał do odjazdu, wszystkie drzwi zamknęły się automatycznie, a ja dokonałem rozruchu pociągu – opowiada Andrzej Urbaszek, maszynista PKP Intercity. - Spojrzałem ponownie w lusterko, ale dziecko zniknęło. Serce stanęło mi w gardle, od razu pomyślałem, że najprawdopodobniej wpadł w szczelinę między pociągiem a krawędzią peronu. Natychmiast uruchomiłem odruchowo nagłe hamowanie. Po zatrzymaniu pociągu wybiegłem na peron, aby zobaczyć, czy chłopcu nic się nie stało – dodaje.
   Za swoje bohaterskie zachowanie Andrzej Urbaszek otrzymał wyróżnienie w konkursie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Zostało ono wręczone podczas Gali UTK, która odbyła się w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Urząd świętował podczas niej swoje piętnastolecie.
W tegorocznej edycji konkursu kultury bezpieczeństwa udział wzięło ponad 30 przedsiębiorstw i instytucji związanych z transportem kolejowym. Nadesłane projekty oceniała Kapituła konkursu, której przewodniczył dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK. W pracach Kapituły wzięli udział specjaliści z dziedziny transportu kolejowego.
- Pan Andrzej Urbaszek jest jednym z naszych najbardziej doświadczonych maszynistów. Jednym z tych, którzy na kolei pracują od wielu lat. Jego doświadczenie i czujność miały w tej sytuacji ogromne znaczenie i pozwoliły zapobiec tragedii. Jesteśmy niezwykle dumni mogąc pracować z tak wykwalifikowanym oraz odpowiedzialnym zespołem maszynistów i niezwykle cieszymy się mając w nim Pana Andrzeja – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes PKP Intercity.
(PKP IC)
fot. PKP IC
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.